Radna krytykuje ustecki budżet obywatelski

Bogumiła RzeczkowskaZaktualizowano 
W parku przy ul. Kościelniaka ma powstać siłownia plenerowa. Teraz okazuje się, że teren ten został ujęty w innym projekcie ubiegającym się o dofinansowanie z zakresu ochrony przyrody.
W parku przy ul. Kościelniaka ma powstać siłownia plenerowa. Teraz okazuje się, że teren ten został ujęty w innym projekcie ubiegającym się o dofinansowanie z zakresu ochrony przyrody. Mariusz Surowiec
Siłownia plenerowa wygrała pierwsze wybory projektów w budżecie obywatelskim. Radna Maria Czaplińska chce, by procedurę powtórzyć.

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego wzbudziła spore zainteresowanie, bo w głosowaniu wzięło udział 963 mieszkańców, którzy oddali 949 ważnych głosów. Z mobilizacji egzamin więc zdany. Jednak radna Maria Czaplińska krytykuje urzędników. W interpelacji - złożonej jeszcze przed zliczeniem głosów i wyborem projektu - wytyka, że regulamin usteckiego budżetu party-cypacyjnego jest napisany na kolanie, z błędami merytorycznymi, a nawet językowymi i interpunkcyjnymi. Ponadto pomija zalecenia resortów administracji i finansów.

- Pierwsza edycja budżetu partycypacyjnego to wielki niewypał - uważa radna w interpelacji. - A dla jasności sprawy i czystości kwalifikowania całą procedurę w imię sprawiedliwości społecznej należy powtórzyć!

Zobacz także: Budżet obywatelski w Ustce. Zbudują siłownię plenerową

Radna Maria Czaplińska twierdzi, że regulamin budżetu jest napisany pobieżnie i pomija istotne kwestie zalecane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dlatego, że wnioskodawcy odrzuconych projektów nie zostali powiadomieni o możliwości odwołania się od decyzji. Regulamin nie informuje o składzie komisji ani o tym, że osoby niepełnoletnie podczas głosowania powinny okazać pełnomocnictwo rodziców albo opiekunów prawnych.

Zdaniem radnej, wnioski zostały źle zweryfikowane, bo zgłaszane pomysły powinny mieć zasięg ogólnomiejski, a co najmniej osiedlowy i dotyczyć miejsc lub wydarzeń dostępnych dla wszystkich mieszkańców, a nie określonych grup, jak budowa chodnika do śmietnika dla kilku lokatorów.

W Ustce wygrał projekt „Siłownia plenerowa w Parku przy ul. Kościelniaka”. Gdy radna składała interpelację, nie było jeszcze wiadomo, że ten pomysł uzyska największe poparcie wyborców. Na projekt siłowni zagłosowało 368 osób. Przewiduje on wytyczenie ścieżki zdrowia ze stanowiskami do ćwiczeń kondycyjnych i rehabilitacyjnych dla wszystkich grup wiekowych.

Tymczasem radna Maria Czaplińska twierdzi, że wniosek ten dotyczy zagospodarowania terenu objętego już innym projektem.

Wyjaśnijmy, że chodzi o przegłosowaną w tej kadencji rady czerwcową uchwałę w sprawie przystąpienia do wspólnych działań z Sopotem na rzecz ubiegania się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 dla przedsięwzięć z zakresu ochrony przyrody na terenie obu kurortów. Dla tegoż parku uchwała przewiduje „przywrócenie wartości ekologicznych terenu zielonego przy ul. Kościelniaka poprzez uporządkowanie terenu, zagospodarowanie terenu poprzez wyznaczenie i budowę szlaków turystycznych, montaż małej architektury i nowe nasadzenia roślin rodzimych”.

Radna nie ukrywa, że na etapie weryfikacji wniosków odrzucono projekt jej męża, którego pomysłem było wybudowanie traktu pieszo-rowerowego wzdłuż płotu OSiR-u, łączącego Żuławy, czy ul. Dąbrowszczaków z Traktem Solidarności z kładką przez rzeczkę Otocznicę.

- Od lat składałem wnioski w tej sprawie, bo tam jest potrzebny porządny chodnik, a ludzie wciąż chodzą po chaszczach - mówi Janusz Czapliński, samorządowiec, także ustecki radny w przeszłości. - Teraz powiedzieli, że projekt jest sprzeczny z planem i powstaniem tam trasy rowerowej R-10. Kiedy? W 2020 roku? Nie ma ustawy o budżetach obywatelskich, ale są dobre przykłady. W Ustce regulamin napisano po łebkach. To utrącanie inicjatyw obywatelskich.

Burmistrz Ustki na interpelację radnej jeszcze nie odpowiedział.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 10.11.2015 o 12:10, Gość napisał:

A ja głosowałem na Panią technk

 


A ja głosowałem na Panią technk

G
Gość
W dniu 10.11.2015 o 12:10, Gość napisał:

A ja głosowałem na Panią technk

Jaką panią technik

G
Gość

więcej samokrytyki

G
Gość
W dniu 10.11.2015 o 12:10, Gość napisał:

A ja głosowałem na Panią technk

cisza

G
Gość
W dniu 07.11.2015 o 11:46, Gość napisał:

Ja głosowałam na Panią magister

A ja głosowałem na Panią technk

G
Gość
W dniu 07.11.2015 o 21:48, MIK napisał:

JESZCZE TROCHE A MIESZKAĆ BĘDĄ TU SAME DZIADKI I PRZYJEZDNI KURACJUSZE , A KTO ZAPŁACI ZA ŚMIECI Z DOMKÓW -PRZECIEŻ NIE RADNI Z BLOKÓW, PAKUJE SIĘ I SPADAM Z KRAJU Z DZIEĆMI -TU NIE MA PERSPEKTYW


A mieszkają same dziadki. Najlepiej rozwija się uniwersytet Trzeciego Wieku. ;)
g
gość
W dniu 06.11.2015 o 14:18, Ma-Mona napisał:

 Kiedy czytam takie wpisy to mnie skręca jak można byc takim ciemnym, niedouczonym idiotą, takim skończonym cynikiem? To jest dopiero wstyd! A nasze podpisy pod tym wnioskiem w sprawie tego nieszczęsnego chodnika to co? Kiedy powstało soedle Żuławy na Kościelniaka jeszcze było wojsko dzisiaj my mamy dlek kszaki i bagno a oni piekne trasy nad morze i co za barany tu piszą mi o jakimś równym traktowaniu ludzi w tym mieście. Jak tak dalej pójdzie dzieci moje idące do szkoły zabiją sie na dziurawym chodniku ulicy Jagielloński

a kto chodził na wybory i wybierał ta i poprzednia władzę . Do kogo macie pretensję skoro frekwencja wyborcza wyniosła 40 %. Do urn nastepnym razem.

g
gość

Nara, patrząc po poziome ortografii to może nawet lepiej, że już tu nigdy nie wrócisz :P.

M
MIK
W dniu 04.11.2015 o 11:02, gość napisał:

Zrobią coś  po zachodniej stronie i już się nie podoba, już źle, już szczypie i kole, za za ludzie! Trzeba odłączyć, młodą, zachodnią stronę miasta od tych złośliwych tetryków ze wschodu!

JESZCZE TROCHE A MIESZKAĆ BĘDĄ TU SAME DZIADKI I PRZYJEZDNI KURACJUSZE , A KTO ZAPŁACI ZA ŚMIECI Z DOMKÓW -PRZECIEŻ NIE RADNI Z BLOKÓW, PAKUJE SIĘ I SPADAM Z KRAJU Z DZIEĆMI -TU NIE MA PERSPEKTYW

M
MIK
W dniu 04.11.2015 o 15:43, gość napisał:

To dlaczego radna Czaplińska tak atakuje projekt który wygrał i tak zachwala ten? Dla mnie to ewidentne działanie na szkodę mieszkańców którzy tę siłownię poparli, teraz przez protest, apelację itp. sprawa się rozciągnie w czasie i zamiast gotowej słowni, będziemy mieć przez długi czas same plany, a wszystko w zasadzie nie wiem przez co, głupotę, zachłanność, własną butę? czy przez coś innego? A skoro radna taka przemądrzała, niech pomyśli żeby pozostałe 440 tyś można było przeznaczyć np: na drugie miejsce w projekcie. A że projekt, który popiera nie wygra to czyja to wina? tak oczywiście, a jakże tych, którzy napisali i ogłosili projekt obywatelski! Zero pretensji do siebie, że nie dość dobre rozreklamowano ten projekt, nie przedstawiono go szerzej, ludzie zdecydowali to trzeba uszanować ich wybór!! chcą siłowni, niech tak będzie, a nie że wybrali nie po naszej myśli to trzeba jeszcze raz ogłosić projekt budżetu obywatelskiego, a jak po raz drugi promowany przez radną projekt nie wygra to co? Znowu będzie szukanie literówek i błędów ortograficznych i po raz kolejny krytyka budżetu? Dlaczego dopiero teraz krytyka wybuchła, gdzie była radna miesiąc temu, od razu do gazety poleciała? A co z siłowni na otwartym powietrzu nie będzie korzystać całe miasto? Co będzie zarezerwowana tylko dla mieszkańców osiedla, pod kluczem, z wartownikami,  płotem pod napięciem strzeżona? Ludzie z zachodniej strony musieli drałować na siłkę pod promenadę i było dobrze, a jak radna musi przejść 15 minut spacerkiem na siłkę na Kościelniaka to już jest be i nie cacy? Co to za durna argumentacja, Ustka jest taka mała, że z jednego końca na drugi można przejść spacerkiem w 30 minut, co to za bzdury, że jakiś projekt będzie służył tylko jednemu osiedlu, a co my jesteśmy Warszawą, czy innym Trójmiastem, żeby stosować takie argumenty? Bzdura, bzdurę, bzdurą pogania. Panie Czapliński ludzie pana prosili to dobrze, napisał pan projekt jeszcze lepiej, a że nie potraficie się pogodzić z porażką to FATALNIE! Co wy w przedszkolu jesteście, halo?

''''BUDUJTA CO CHCETA "" -WŁAŚNIE SIĘ PAKUJE I SPADAM Z KRAJU 

G
Gość
W dniu 07.11.2015 o 11:46, Gość napisał:

Ja głosowałam na Panią magister


To ja Jarząbek
G
Gość

Ja głosowałam na Panią magister

G
Gość
W dniu 06.11.2015 o 17:18, Gość napisał:

Pani Czaplińska jako radna nie pisała z gościa.Jestem mieszkańcem Ustki i jak Ty piszę z gościa. Dalej próbujesz umniejszać działania Radnej.To jest obrzydliwe jak się nie ma pewności to się nie posądza osobę o pisanie z gościa.Mierna i niewiarygodna jest Twoja wypowiedź w Tym temacie.Jak się nie ma nic rzeczowego do powiedzenia to się nie zajmuje stanowiska.

artykół głos pomorza 7 11 2015  i do nauki liczenia czytania   bez  siania zmętu :angry:

G
Gość
W dniu 06.11.2015 o 11:12, Gość napisał:

To czemu pisze z gościa? To czemu w trakcie konstruowania budżetu obywatelskiego jak był czas nie składała konstruktywnych uwag?Dopiero po rozstrzygnięciach w jej mniemaniu niekorzystnych próbuje unieważnić konkurs.

 

Pani Czaplińska jako radna nie pisała z gościa.

Jestem mieszkańcem Ustki i jak Ty piszę z gościa. Dalej próbujesz umniejszać działania Radnej.

To jest obrzydliwe jak się nie ma pewności to się nie posądza osobę o pisanie z gościa.

Mierna i niewiarygodna jest Twoja wypowiedź w Tym temacie.

Jak się nie ma nic rzeczowego do powiedzenia to się nie zajmuje stanowiska.

G
Gość
W dniu 06.11.2015 o 14:18, Ma-Mona napisał:

Kiedy czytam takie wpisy to mnie skręca jak można byc takim ciemnym, niedouczonym idiotą, takim skończonym cynikiem? To jest dopiero wstyd! A nasze podpisy pod tym wnioskiem w sprawie tego nieszczęsnego chodnika to co? Kiedy powstało soedle Żuławy na Kościelniaka jeszcze było wojsko dzisiaj my mamy dlek kszaki i bagno a oni piekne trasy nad morze i co za barany tu piszą mi o jakimś równym traktowaniu ludzi w tym mieście. Jak tak dalej pójdzie dzieci moje idące do szkoły zabiją sie na dziurawym chodniku ulicy Jagiellońskiej


Do burmistrza w sprawie dziurawych chodników tu żółci nie wylewaj. Bo konkurs nie ma zstąpić spraw bieżących miastami wyręczać merytoryczne wydziały. Jeżeli urzędnicy się nie spisują do wystąp do rady miasta. Myśle, ze masz problem z pisaniem i pewnie chcesz żeby za ciebie interweniować.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3