Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo dla generała Rozwadowskiego? Miasto pyta o opinie mieszkańców. Konsultacje społeczne

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Rondo u zbiegu ulic: Andrzeja Zauchy, Legionów Polskich oraz Marii Zaborowskiej ma nosić nazwę Gen. Tadeusza Rozwadowskiego
Rondo u zbiegu ulic: Andrzeja Zauchy, Legionów Polskich oraz Marii Zaborowskiej ma nosić nazwę Gen. Tadeusza Rozwadowskiego Łukasz Capar
Słupski ratusz zaprasza mieszkańców na konsultacje społeczne. Ich tematem jest nadanie jednemu z rond imienia generała Tadeusza Rozwadowskiego.

Generał Tadeusz Rozwadowski ma zostać patronem ronda zlokalizowanego u zbiegu ulic Andrzeja Zauchy, Legionów Polskich oraz Marii Zaborowskiej.

Otwarcie ronda lotników w Słupsku

Głównym celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii mieszkańców i mieszkanek miasta na temat proponowanej nazwy ronda, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie konsultacyjne: Czy chce Pan/Pani, aby skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (rondu) położonemu w Słupsku, zlokalizowanemu u zbiegu ulic Andrzeja Zauchy (działki nr 230/3, 109/2, obręb ewidencyjny 8 Miasta Słupska), Legionów Polskich (działki nr 171, 230/4, 160/7, 172/2, obręb ewidencyjny 8 Miasta Słupska) oraz Marii Zaborowskiej (działki nr 221, 223/6, obręb ewidencyjny 10 Miasta Słupska), nadano nazwę „Gen. Tadeusza Rozwadowskiego”?

Przebieg konsultacji

  • Spotkanie konsultacyjne - 30 listopada o godzinie 15 w sali numer 212 Urzędu Miejskiego w Słupsku, przy placu Zwycięstwa 3. Zapisy osób chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu odbywają się telefonicznie pod numerami 59 848 82 43, 59 848 84 11, bądź w drodze elektronicznej (na adres e-mail: [email protected]). Zastrzega się, że spotkanie odbędzie się wyłącznie w przypadku, gdy otrzymane zostanie zgłoszenie od co najmniej jednej osoby.
  • Zgłaszanie opinii i uwag za pomocą formularza konsultacyjnego, który należy wypełnić i złożyć w wersji papierowej w Wydziale Geodezji i Katastru (pl. Zwycięstwa 3, pokój 313 - sekretariat Wydziału) lub przesłać w wersji elektronicznej, za pośrednictwem poczty e-mail na adres [email protected] (w tytule maila należy wpisać „KONSULTACJE”); bądź przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z dopiskiem „Konsultacje”. Formularz dostępny na stronie https://slupsk.konsultacjejst.pl/konsultacje-spoleczne
  • Można wypełnić ankietę konsultacyjną - w formie elektronicznej dostępna na stronie http://slupsk.konsultacjejst.pl/
  • Dyżury konsultacyjne - w dniach 23-25 listopada w godzinach 9-15 w Wydziale Geodezji i Katastru Urzędu Miejskiego w Słupsku (pl. Zwycięstwa 3, pokój 208).
  • Dyżury telefoniczne - w dniach 23-25 listopada w godzinach 9-15 pod numerem telefonu 59 848 82 43.
  • Udostępnienie zagadnień do konsultacji w formie papierowej w Wydziale Geodezji i Katastru (pl. Zwycięstwa 3, pokój 208) oraz w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Słupsku oraz na oficjalnym serwisie miejskim www.slupsk.pl .

Generał Tadeusz Rozwadowski - sylwetka

Tadeusz Jordan Rozwadowski herbu Trąby (ur. 20 maja 1866 w Babinie, zm. 18 października 1928 w Warszawie) – polski wojskowy, feldmarschalleutnant cesarskiej i królewskiej Armii, generał broni Wojska Polskiego, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie bitwy warszawskiej 1920, Generalny Inspektor Jazdy i Generalny Inspektor Kawalerii Wojska Polskiego w latach 1921–1926, w maju 1926 roku dowódca legalnych sił rządowych odpierających pucz Józefa Piłsudskiego, konstruktor i wynalazca wojskowy. (...)
Od 1918 roku Rozwadowski służył w Wojsku Polskim. Został mianowany szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich w Galicji Wschodniej oraz dowódcą Armii „Wschód”. Miał istotny wkład w zwycięstwo polskie w wojnie polsko-ukraińskiej. W latach 1919–1920 był Szefem Polskiej Misji Wojskowej w Paryżu. W tej roli uczestniczył w lipcu 1920 roku w konferencji w Spa. Jako jedyny z przedstawicieli Polski oficjalnie zaprotestował przeciwko postanowieniom konferencji.
Wrócił do Polski w krytycznym momencie wojny z bolszewikami, gdy Armia Czerwona nacierała w kierunku Warszawy. Został wezwany do stolicy, gdzie 22 lipca 1920 roku mianowano go ponownie szefem Sztabu Generalnego. Pełnił tę funkcję przez cały okres bitwy warszawskiej, będąc jednym z głównodowodzących w bitwie po stronie polskiej. Niektórzy historycy wskazywali Rozwadowskiego jako głównego architekta polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej. (...)
Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa, wśród mogił swoich podkomendnych. Po II wojnie światowej, gdy cmentarz był dewastowany przez władze USRR, szczątki generała zostały przeniesione. W wyniku śmierci bezpośrednich świadków i braku zainteresowania władz polskich w okresie PRL, okoliczności i miejsce pochówku tych szczątków pozostają nieznane.
Źródło: Wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza