Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pewni bogactwa złóż gazu łupkowego

Grzegorz Bryszewski
W Lewinie ruszyły prace poszukiwawcze gazu łupkowego. Inwestor Talisma Energy Polska planuje prowadzić prace przez najbliższe 40-50 dni. Przy wierceniu pracuje 70 specjalistów.
W Lewinie ruszyły prace poszukiwawcze gazu łupkowego. Inwestor Talisma Energy Polska planuje prowadzić prace przez najbliższe 40-50 dni. Przy wierceniu pracuje 70 specjalistów. Fot. materiały inwestora
Do głębokości półtora kilometra udało się wczoraj wwiercić nafciarzom pracującym w Lewinie (powiat wejherowski). - Znajdziemy lepszy gaz niż ten w Łebieniu - mówi inwestor z firmy Talisman Energy Poland.

Odwiert poszukiwawczy gazu łupkowego w miejscowości Lewino (powiat wejherowski, kilkanaście kilometrów od granicy powiatu lęborskiego) to wspólne działania kanadyjskiej firmy Talisman Energy Polska z firmą partnerską San Leon. Inwestor już od października ubiegłego roku szukał najbardziej dogodnego miejsca na terenie Kaszub i po wybraniu kilkudziesięciu lokalizacji zdecydował się właśnie na Lewino. Wiertnia w tej miejscowości stanęła pod koniec września i wtedy rozpoczął się odwiert. W ubiegłym tygodniu inwestor rozmawiał o inwestycji z mieszkańcami, we wtorek zaprosił do wiertni samorządowców i prasę.

- Docelowa głębokość odwiertu poszukiwawczego ma wynosić około 4 km. Prace poszukiwawcze gazu z łupków potrwają od 45 do 50 dni. Ich celem jest wykonanie pomiaru służącego oszacowaniu wielkości zasobów i jakości surowca - zapowiadał podczas spotkania Tomasz Gryżewski, dyrektor ds. korporacyjnych w Talisman Energy Poland.

Po zakończeniu wiercenia poszukiwawczego inwestor zamierza zabezpieczyć wykonany otwór i przesłać pobrane próbki do analizy w specjalistycznym labaratorium.

Pierwsze ekspertyzy dotyczące potencjału złóż w Lewinie mają być znane najwcześniej wiosną 2012 roku. Według przedstawicieli Talisman Energy Poland odwiert w Lewinie może być korzystniejszym miejscem do szukania gazu łupkowego niż ten odwiert w podlęborskim Łebieniu, gdzie prace prowadzi konsorcjum Lane Energy Poland.

- Nie chcemy mówić, że w Łebieniu gazu łupkowego nie ma, ale mamy powody sądzić, że nasze poszukiwania mogą się zakończyć znalezieniem gazu lepszej jakości. W porównaniu do inwestora z Łebienia jesteśmy bowiem większą firmą. Mamy większe doświadczenie i dysponujemy własnymi fachowcami, którzy pracują właśnie na potrzeby naszej firmy - tłumaczyli przedstawiciele inwestora podczas spotkania w Lewinie.

Podczas wtorkowego spotkania pojawił się także temat obaw mieszkańców związanych z ewentualną przyszłą eksploatacją złóż. Samorządowcy podkreślali, że prowadzili już rozmowy z mieszkańcami, którzy obawiali się wysiedleń, pojawił się też temat kontrowersyjnego procesu szczelinowania, który może powodować szkody przyrodnicze.

- Czy może się pan odnieść do tych doniesień prasowych na temat szczelinowania? Bo właśnie media donoszą, że szczelinowanie może całkowicie zniszczyć przyrodę w otoczeniu miejsca wydobycia gazu łupkowego - pytała inwestora jedna z osób uczestnicząca w spotkaniu.

- Na tym etapie zajmujemy się tylko wierceniem poszukiwawczym, nie stworzyliśmy nawet zbiornika wodnego niezbędnego do szczelinowania. Taki proces będzie miał ewentualnie miejsce w przyszłości, gdy okaże się, że złoża w Lewinie są obiecujące - mówił Tomasz Gryżewski.
Talisman Energy Polska posiada na terenie Polski 3 koncesje na poszukiwanie złóż gazu z łupków, o łącznej powierzchni 2 500 km. Po zakończeniu próbnych wierceń firma planuje kolejne prace poszukiwawcze w Rogitach w gminie Braniewo i w Szymkowie w gminie Brodnica.

Inwestor szukający gazu łupkowego w Lewinie włączył się finansowo w badania archeologiczne znajdujących się na tych terenach XI-wiecznych kurhanów, co zaowocowało odkryciem cennego znaleziska - tarczy i miecza. Kanadyjska firma wsparła także również obchody 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza