Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Integracyjna Majówka w Korzybiu. Pokazali, jak powinna wyglądać integracja [wideo, zdjęcia]

Redakcja
Wielka Integracyjna Majówka w Korzybiu.
Wielka Integracyjna Majówka w Korzybiu. Wojciech Frelichowski
Mówiąc o niepełnosprawnych, zazwyczaj mamy na myśli osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Tymczasem to określenie odnosi się również do ludzi, którzy mają zaburzenia intelektualne. Aby pamiętać o takich ludziach, 5 maja jest ustanowiony jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Właśnie dla nich gmina Kępice zorganizowała Wielką Integracyjną Majówkę nad jeziorem w Korzybiu. Uczestniczyli w niej podopieczni środowiskowych domów samopomocy. W sumie 200 osób.

Macarena nad jeziorem

- Oprócz naszego Środowiskowego Domu Samopomocy w Przytocku zaprosiliśmy również sześć innych placówek z regionu. Przyjechali do nas podopieczni środowiskowych domów opieki z Potęgowa, Manowa, Krągu, Bobolic, Gardny Wielkiej - mówi Maciej Chaberski, wiceburmistrz gminy Kępice, również obecny na Wielkiej Integracyjnej Majówce.

Organizatorzy postarali się o bogaty program zajęć. Był przemarsz przez Korzybie, a potem wesoła zabawa nad jeziorem. Uczestnicy mogli m.in. pograć w piłkę, siatkówkę, rzucać lotkami czy postrzelać z łuku, czyli wszystko to, co robi się podczas majówki.

Głównym punktem majówki był rekord w tańcu macarena na świeżym powietrzu. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczestnik tej zabawy otrzymał medal i pamiątkowy dyplom.

Zadbano również o coś dla ciała - przysmaki z grilla, napoje i ciasta, które wcześniej sami wypiekli podopieczni środowiskowych domów samopomocy.

- To pierwsza tego typu impreza, którą zorganizowała gmina Kępice. Środki na jej zorganizowanie samorząd pozyskał z Fundacji PKO. - Mamy nadzieję, że stanie się ona imprezą cykliczną - mówi Marzena Piszko-Bojaryn, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w gminie Kępice.

W zorganizowaniu majówki gminę Kępice i Środowi-skowy Dom Samopomocy w Przytocku wsparły: Nadleśnictwo Warcino, PGK Kępice, Spółdzielnia Socjalna „Razem” w Kępicach, Stowarzyszenie „My Dla Was” z Przytocka, Zespół Szkół w Korzybiu, miejscowa policja oraz strażacy z OSP Korzybie i Kępice.

Czytaj dalej na drugiej stronie

Projekt najlepszy w kraju

Na szczęście postrzeganie osób niepełnosprawnych intelektualnie w społeczeństwie uległo zmianie. Widok takich ludzi nie wywołuje już pobłażliwych uśmieszków, a jeśli gdzieś się to zdarza, to zazwyczaj spotyka się z potępieniem. Chodzi jeszcze o to, aby takie osoby aktywnie integrować, m.in. poprzez takie imprezy jak majówka w Korzybiu.

Psychologowie podkreślają, że dla ludzi niepełnosprawnych możliwość wyjścia poza świat ograniczony ścianami mieszkania lub poza teren ośrodka pomocy społecznej ma dla nich duże znaczenie terapeutyczne. Nawet tak prozaiczna czynność, jak wyjście po zakupy.

Maciej Chaberski zaznacza, że gmina Kępice stara się ułatwiać życie niepełnosprawnym. - Nie jesteśmy zasobną gminą, ale na realizację wielu z tych działań udaje się nam pozyskać środki zewnętrzne - dodaje wiceburmistrz.

Z najnowszego projektu kępickiego samorządu dotyczącego integracji niepełnosprawnych skorzysta 30 podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Przytocka. Gmina zdobyła na te działania dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie 70 tys. zł. Projekt, który przedstawiły Kępice, otrzymał maksymalną liczbę punktów i był najlepszy w skali całego kraju. Warto zauważyć, że Kępice konkurowały z tak dużymi ośrodkami, jak Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz czy Poznań.

Autorką projektu „Teraz MY” jest Marzena Piszko-Bojaryn.

- Istotą projektu jest integracja podopiecznych ŚDS ze środowiskiem lokalnym. Chodzi o to, aby uczestnicy zajęć wyszli na zewnątrz, do ludzi, łamiąc stereotyp osoby niepełnosprawnej jako słabej i niezaradnej - mówi Marzena Piszko--Bojaryn. - Projekt ma świadczyć też o tym, iż mimo sytuacji, w jakiej znajdują się osoby niepełnosprawne, mają oni swoje pasje, hobby, potrafią rywalizować i rozwijać zainteresowania. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zdobyć to dofinansowanie.

Projekt „Teraz MY” będzie realizować Środowiskowy Dom Samopomocy w Przytocku. Dzięki otrzymanemu wsparciu podopieczni ŚDS wezmą udział w szeregu zajęć w nowych pracowniach. Na przykład na zajęciach pod nazwą „Po prostu tańcz” nauczą się tańczyć, a w pracowni „Wyginam śmiało ciało” prowadzona będzie gimnastyka z elementami samoobrony - capoeira, czyli brazylijskie jiu-jitsu.

Będzie też nauka jazdy na rowerze, a także wyjazd do Trójmiasta na mecze piłki siatkowej oraz zwiedzanie stadionu Ergo Arena. Zaplanowano również naukę radzenia sobie w życiu codziennym, np. wyjście do sklepu w celu zakupu ubrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza