MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wódz nie lubił Słupska

(map)
Adolf Hitler
Adolf Hitler Archiwum
Wczoraj minęło 118 lat od urodzin Adolfa Hitlera. Ślady uwielbienia do tej postaci można do dziś znaleźć w regionie słupskim.

Wśród mieszkańców przedwojennego Słupska NSDAP miała bardzo duże poparcie. Partia ta działała tu od 1923 roku. Już w roku 1927 członkowie SA ze Słupska maszerowali na zjeździe partyjnym w Norymberdze.

W wyborach na prezydenta Rzeszy w 1932 r. Adolf Hitler otrzymał w Słupsku 51,2 procent głosów, a w powiecie słupskim aż 58,4 procent. Było to najwyższe poparcie w Rzeszy. W 1930 r. sformowano w Słupsku oddział SS. Wiosną 1931 roku w wyborach na stanowisko wiceburmistrza Słupska zwyciężył kandydat NSDAP.

Poparcie dla nazizmu dawni mieszkańcy regionu słupskiego wyrażali także w inny sposób. Najczęstsze było nadawanie imienia wodza najbardziej reprezentacyjnym ulicom miast. Adolf Hitler Strasse to dzisiejsza ulica Wojska Polskiego w Słupsku i ulica Marynarki Polskiej w Ustce.
- Po pochodzie pierwszomajowym w 1933 roku w Ustce i w Duninowie zasadzono "Dęby Hitlera" - mówi Marcin Barnowski, miłośnik historii ziemi słupskiej. - Oba stoją jeszcze do dziś. Ten w Duninowie znajduje się koło starej szkoły. Ten w Ustce rośnie przy kościele Najświętszego Zbawiciela w centrum miasta.

Najmniej przykładów hołdów oddawanych Hitlerowi było we wsiach powiatu słupskiego. Wynikało to jednak z tego, że w miejscowościach nie było najczęściej żadnych ulic i placów, którym można by nadać jakieś imię. - Tylko w Potęgowe koło wiaduktu kolejowego był Adolf Hitler Platz - mówi Tomasz Urbaniak, znawca historii powiatu słupskiego. - Teraz to miejsce zostało zabudowane.
Adolf Hitler został także honorowym obywatelem miasta Stolp - przedwojennego Słupska. Jednak współcześni historycy twierdzą, że wódz miał powody, żeby tego miasta nie lubić.

- Wiosną 1932 roku, w czasie kampanii wyborczej Hitler wylądował na lotnisku w Słupsku w czasie przelotu z Berlina do Królewca. W czasie powitania jeden ze zgromadzonych na lotnisku mężczyzn pokazał mu na swojej szyi znak podrzynanego gardła - wyjaśnia Barnowski. - Niemieccy historycy tak twierdzą, że ten gest tak rozeźlił Hitlera, iż do końca życia czuł awersję do Słupska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza