Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazociąg Szczecin - Gdańsk ma zapewnić energię dla całego województwa

Alek Radomski [email protected]
Wytyczono już trasę gazociągu Szczecin – Gdańsk. Właściciele gruntów, na których układana będzie rura, mogą żądać odszkodowania. Dotyczy to mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego.
Wytyczono już trasę gazociągu Szczecin – Gdańsk. Właściciele gruntów, na których układana będzie rura, mogą żądać odszkodowania. Dotyczy to mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego. archiwum
Wytyczono już trasę gazociągu Szczecin - Gdańsk. Właściciele gruntów, na których układana będzie rura, mogą żądać odszkodowania. Dotyczy to mieszkańców powiatu słupskiego i lęborskiego.

Zakończyły się prace projektowe pod budowę gazociągu Szczecin-Gdańsk. Inwestor już wytyczył jego trasę. By dopiąć formalności, zwrócił się do wojewody pomorskiego po ostateczną decyzję lokalizacyjną. Pracownicy urzędu zabrali się za katastry. Sprawdzali, kto jest właścicielem poszczególnych działek na projektowanej trasie rurociągu. Na mocy przepisów specustawy wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną. Do właścicieli gruntów rozesłał stosowne zawiadomienia.

- Informowaliśmy wszystkich użytkowników i właścicieli tych działek - mówi Małgorzata Kępa z biura prasowego wojewody.

Zawiadomienia o wydaniu decyzji lokalizacyjnych otrzymały również sądy, starostwa powiatowe i urzędy gminy, na których terenie biec będzie gazowa nitka. Na mocy obowiązujących przepisów sądy do ksiąg wieczystych poszczególnej działki wpiszą decyzję wojewody. Oznacza ona czasowe zajęcie działek przez inwestora - firmę Gaz - System.

- Zajęcie jest na czas budowy gazociągu - podkreśla Małgorzata Kępa.

- Rolnicy dostali pisma z urzędu w tej sprawie. Jak do tej pory nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Na pewno jednak oczekują wyjaśnień.

- Zaplanowaliśmy już spotkania przedstawicieli firmy budującej rurociąg z mieszkańcami - mówi Teresa Florkowska, wójt gminy Główczyce, na której terenie biec będzie gazociąg.

Podobna sytuacja jest w gminie Nowa Wieś Lęborska.

- Nie docierały do nas żadne niepokoje ze strony rolników - informuje Wioletta Piechowska-Labuda, sekretarz gminy.

- Właściciele nieruchomości po zakończeniu budowy otrzymają odszkodowania za czasowe zajęcie terenu i szkody powstałe z tego tytułu - wyjaśnia Małgorzata Polkowska z Gaz-System.

Wielkość odszkodowania ustalą rzeczoznawcy. Jednak od decyzji lokalizacyjnej wojewody można się odwołać do Ministerstwa Infrastruktury.

- Jest już kilka odwołań z powiatu słupskiego i lęborskiego. Wszystkie zostały skierowane do ministerstwa i tam będą rozpatrywane - podkreśla Kępa.

To nie koniec formalności. Inwestor będzie musiał postarać się o pozwolenie na budowę. Kiedy zostanie wydana, urzędnicy poinformują każdego właściciela działki raz jeszcze. Również wtedy będzie można się odwołać. To może opóźnić prace.

- Jesteśmy jednak przekonani, że inwestycję uda nam się zrealizować w terminie, do 2013 roku - zaznacza Małgorzata Polkowska.

Gazociąg Gdańsk-Sczecin to przedsięwzięcie strategiczne. Ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne całemu województwu. Rurociąg od Szczecina do Gdańska będzie miał 265 km, a jego budowa pochłonie 930 mln zł.

Część środków zapewnia Unia Europejska. Prace w powiecie słupskim rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza